HES Kodu

HES (Hayat Eve Sığar) sistemi ile Covid-19 pandemi sürecinde vatandaşlar seyahat ve benzer aktiviteleri hakkında işlem yaparak, bulundukları konumda yer alan hasta yoğunluğunu takip edebilmektedir. Yolculuk ve konaklama için bir çok yerde talep edilen HES Kodu, kişiye özel bir kod olmakla birlikte gerekli yerler için erişim sağlamaktadır.

Polis evlerinde konaklama yapmak için zorunlu olan HES kodunu konaklama öncesinde temin etmeniz gerekmektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları HES kodunu 3 farklı yöntemle alabilir, bunlar;

1. Kısa Mesaj ile HES Kodu Alma

Kısa Mesaj ile HES kodu almak için aşağıda sıralanan bilgileri aralarında boşluk bırakarak (+ olmayacak sadece 1 adet boşluk) 2023‘e SMS atmanız gerekmektedir.
HES + TC Kimlik Numaranız + Kimlik kartınızın seri numarasının son 4 rakamı + kodun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısı

– Örnek TC Kimlik numarası: 01987654321

– Örnek TC kimlik kartının ön yüzündeki seri numarası: xxxxx4321

– Örnek süre: 14 gün

Yukarıdaki örnekler baz alındığında gönderilmesi gereken kısa mesaj: “HES 01987654321 4321 14” olmalıdır. Mesajı doğru olarak 2023‘e gönderdiğinizde kısa süre içerisinde HES kodunuz telefonunuza gelecektir.

HES kodu kişiye özel olduğundan her birey için ayrı ayrı alınmalıdır.

E-Devlet Uygulaması Üzerinden HES Kodu Alma

E-devlet.gov.tr web sitesi üzerinden veya E-Devlet mobil uygulamasından yeni HES kodu oluşturabilir ve daha önce oluşturulan HES kodlarınıza ulaşabilirsiniz. Yeni kod oluşturmak için; hizmet arama kutusuna “hes kodu” yazarak arama yapmanız ve sonuçlarda gözüken “Yeni HES Kodu Ekle” bağlantısına tıklamanız yeterli. Çıkan sayfada gerekli alanları doldurarak HES kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması Üzerinden HES Kodu Alma

Android ve IOS işletim sistemine ait mobil cihazlara yükleyebileceğiniz Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını kullanarak kolaylıkla HES kodunuzu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken uygulama ekranındaki “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girmek ve “Yeni Kod Ekle” bağlantısına tıklamak. İlgili alanları doldurduktan sonra HES kodunuz ekranda gözükecektir.

Yorumlar